Hybridní fotovoltaické elektrárny
- Úvod
- Fotovoltaické elektrárny
Hybridní Fotovoltaické elektrárny
Jak fungují hybridní fotovoltaické elektrárny?
FVE nejsou jen solární panely
Fotovoltaická elektrárna (FVE) je systém, který se využívá k výrobě elektřiny. Fotovoltaické elektrárna se skládá ze solárních panelů (přesněji fotovoltaických panelů), střídače a v mnoha případech o baterií – právě v případě baterií hovoříme často o tzv. hybridní fotovoltaické elektrárně. A právě na instalaci hybridních fotovoltaických elektráren se specializuje naše společnost.
Princip fotovoltaických elektráren začíná u fotovoltaických panelů, kde dochází k přeměně ze sluneční energie na elektrickou energii. Elektrárna je zpravidla připojena k distribuční soustavě, v opačném případě se jedná o tzv. ostrovní systém.
Hybridní fotovoltaické elektrárny ukládají přebytky vyrobené elektrické energie do akumulátoru (bateriové úložiště), ze kterého lze následně energii čerpat v době, kdy nemají panely dostatečný přísun slunečních energie (večer, noc). Případné přebytky můžou být použity rovněž pro ohřev teplé vody.
Proč jít do hybridní fotovoltaické elektrárny s námi?
Snížení nákladů na energii až o 50 000 Kč ročně je naprosto reálný scénář pro drtivou většinu našich zákazníků! Připravíme vám kompletní dodání fotovoltaiky pro váš rodinný dům na míru vašim potřebám.
- Úvodní nabídka do 4 dnů od odeslání poptávky
- Konzultace i návrh zdarma
- Finanční úspora
- Profesionální přístup
- Vyřízení dotace za Vás
- Energetická soběstačnost
- Instalace fotovoltaiky do 2-3 měsíců
Sázíme na špičkové produkty za dostuné ceny
Komponenty hybridní fotovoltaické elektrárny
Střídač Solax X3 4. generace
Velmi účinný hybridní asymetrický střídač.
Čtvrtá generace střídačů Solax nabízí 10 letou záruku.
Světový výrobce střídačů a baterií, jehož kořeny sahají až do roku 2010. Jedná se o prvního výrobce, který představil hybridní střídač pro použití s bateriovým úložištěm.
Asymetrická dodávka energie do jednotlivých fází.
Maximální účinnost 98%.
Střídač je schopen fungovat i bez baterií.
- Záruka 10 let
- Maximální účinnost 98%
- 150% asymetrie na fázi
Panely DAH Solar 455 W
Panel DAH Solar 455 W je vysoce výkonný half-cut panel vyrobený ze 144 monokrystalických poločlánků. Vyznačují se vysokou odolností vůči externím vlivům, vysokým výkonem a účinností (20.93%).
Samozřejmostí vysoká záruka jak na životnost, tak i na výkon.
- Vysoká odolností vůči externím vlivům
- Vysokým výkon a účinnost 20.93%
Baterie Solax Triple Power T58
Plně kompatibilní se střídačem Solax. Vysokonapěťové baterie, které lze rozšiřovat na maximální kapacitu 12 kWh. Životnost mají více než 6000 cyklů s 90% hloubkou vybití. Výkon od 11,5 kWh (2 moduly) – 23 kWh (4 moduly). 10 letá záruka na baterie. Nejbezpečnější typ LiFePO4 baterie (lithium-železo-fosfátová baterie). Stupeň krytí IP65
- 10 let záruka na baterie
- Stupeň krytí IP65
- Životnost více jak 6000 cyklů
Ceny fotovoltaiky
Kolik stojí hybridní fotovoltaická elektrárna?
princip
Jak funguje hybridní FVE?
Ráno
Ráno nebo když je polojasno, panely nevyrobí tolik energie, aby pokryla domácnost a nabila baterii. V takovou chvíli chybějící energii doplňuje distribuční sít.
Během dne
Panely vyrábí více energie, něž domácnost spotřebuje. Přebytečnou energii si uložíte do baterie pro pozdější využití. Je zde možnost přebytečnou energii použít i pro ohřev vody. Ve variantě bez baterie jde přebytek do distribuční sítě.
Večer, zataženo
Panely nevyrábí. Vaše spotřebiče využijí uloženou energii z baterie, kterou jste si uložili během dne. V případě vybití baterie, bude domácnost čerpat energii z distribuční sítě.
Výpadek sítě
V případě výpadku sítě máte v akumulátoru rezervovaný výkon pro zásuvky/vybrané okruhy, které lze využívat. Například: Světla, zásuvku v obýváku, wi-fi, lednice
Fotovoltaika
Jaký je proces pořízení fotovoltaiky?
Montáž fotovoltaické elektrárny se skládá z několika kroků. S naší společností jde vše hladce jako po másle.
01
Vyřízení poptávky
Úvodní krok je návrh fotovoltaické elektrárny přímo pro váš dům. Nabídku na míru zpracováváme na základě podrobného technického popisu vaší střechy (sklon, typ střešní krytiny, rozměry atd…), spotřeby elektrické energie v domácnosti.
02
Odsouhlasení nabídky
Schválením individuálního návrhu a podepsáním smlouvy začínáme realizovat váš projekt. V této fázi rovněž podepíšeme formuláře pro plnou moc, abychom za vás mohli vyřizovat potřebnou administrativu pro připojení k distribuci a získání dotace.
03
Instalace systému
Po administrativní a projektové části nastává instalace solárních panelů a montáž elektrárny a revize. Zpravidla instalujeme do 2-3 měsíců od vydání rozhodnutí o připojení. V předem domluveném termínu, instalaci provádějí naši technici.
04
Vlastní výroba a vyplacení dotace
Po výměně elektroměru a oficiálního připojení k distribuci vám bude vyplacena dotace z dotačního fondu na váš účet.
FOTOVOLTAIKA
Často kladené otázky
Zde máte přehled nejčastějších dotazů, které každý den řešíme s našimi zákazníky. Najdete tu odpověď i na vaši otázku?
Fotovoltaika přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii pomocí fotovoltaického jevu. Zjednodušeně řečeno tento jev spočívá v tom, že fotony slunečního záření dopadají na solární články a svojí energií uvolňují elektrony, které vytváří elektrické napětí. To se při uzavření obvodu přemění na elektrický proud.
Jednotlivé fotovoltaické články se zapojují do větších celků – fotovoltaických panelů. Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu fotovoltaických článků je křemík.
Síťová fotovoltaika je typ solární elektrárny, která veškerou vyrobenou elektřinu předává do distribuční sítě, odkud si v případě potřeby elektřinu opět nakupuje. V minulosti se síťový systém rozšířil zejména kvůli tzv. Zelenému bonusu, který garantoval vysoké výkupní ceny elektřiny. Tento způsob instalace fotovoltaiky se již v současné době nevyplatí, protože výkupní ceny elektřiny klesly na minimum. Navíc neřeší problém s výpadky elektřiny.
Ostrovní fotovoltaika je varianta elektrárny, která není připojena k distribuční síti. Domácnost ihned spotřebovává vyrobenou elektřinu a přebytky ukládá do akumulátorů, z nichž ji čerpá v době, kdy slunce nesvítí. Tento druh fotovoltaiky je v českých podmínkách většinou nedostatečný v zimním období, a tak se musí doplnit o záložní elektrocentrálu. Na druhou stranu znamená 100% soběstačnost domácnosti.
Hybridní fotovoltaika je v současné době nejoblíbenějším řešením fotovoltaické elektrárny. Domácnost spotřebovává vlastní elektřinu a přebytky ukládá do akumulátorů, zároveň je však napojena na distribuční síť pro případ, že není množství elektrické energie dostačující. Hybridní systém zajišťuje částečnou soběstačnost domácnosti, při blackoutu může elektřinu čerpat z vlastních akumulátorů.
Fotovoltaické panely, dokážou přeměnit na elektřinu až 20 % solární energie. Klíčovým faktorem je optimální umístění fotovoltaiky na střechu. Ideální orientace je směrem na jih, jihozápad nebo jihovýchod, aby články pohltily maximum slunečních paprsků během dne. Důležitý je také sklon panelu, jako nejlepší se uvádí umístění na šikmou střechu se sklonem 35°.
Výkon fotovoltaických panelů se uvádí v jednotce Wattpeak (Wp). To je tzv. špičkový výkon, který udává výkon při ideálních podmínkách. Ty jsou stanoveny na intenzitu světelného záření 1000 W/m2, které dopadá kolmo na fotovoltaický panel o teplotě 25 °C, při průzračnosti atmosféry Am = 1,5.
Tudíž pokud bude v zimním období krásné počasí lze vyrábět i nad tento špičkový výkon.
Návratnost fotovoltaiky se odvíjí především tarifem distributora elektrické energie.
Příklad: Pokud máme fotovoltaiku o výkonu 9,9 kWp a baterii o velikosti 12 kWh (pořizovací cena po odečtení dotace je 295 000 Kč).
Cena od distributora 2Kč/kWh -> návratnost systému je 15 let
Cena od distributora 5 Kč/kWh -> návratnost systému je 6 let.
Zde se jedná o jednoduchý výpočet, nezahrnujeme rostoucí cen energií ke kterým dochází ani případnou inflaci. Tudíž návratnost může být i v kratším časovým horizontu.