fbpx

Energetická nezávislost díky fotovoltaické elektrárně

Close Up Photo of a Solar Panel

Proč se vyplatí investovat do vlastní fotovoltaické elektrárny?

Fotovoltaika je stále více využívaná nejen rodinnými domy, ale také firmami. Hlavním důvodem je velká úspora při provozu. Musíme však počítat i s pořizovací cenou, která se nám později vrátí. Dobu návratnosti fotovoltaické elektrárny si můžete sami spočítat, pomocí návodu, který naleznete níže v článku.

Jak funguje fotovoltaika?

Fotovoltaická elektrárna (FVE) pro rodinné domy je systém, který přeměňuje sluneční energii na elektrickou energii pomocí fotovoltaických (PV) panelů. Tento systém může být použit k pokrytí spotřeby elektřiny v domě, což snižuje náklady na energii a může přispět k ekologičtějšímu způsobu života. Jaký je princip fungování a jaké jsou hlavní komponenty fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy?

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely jsou složeny z fotovoltaických článků, které přeměňují sluneční světlo na stejnosměrný (DC) elektrický proud. Panely jsou obvykle umístěny na střeše domu nebo na jiném vhodném místě, kde je dostatek slunečního světla.

Střídač

Střídač je zařízení, které převádí stejnosměrný (DC) proud vyprodukovaný fotovoltaickými panely na střídavý (AC) proud, který je kompatibilní s elektrickými spotřebiči v domácnosti a s distribuční sítí. V naší společnosti sázíme na špičkovou kvalitu v podání značky SolaX, která nabízí kompletní ekosystém řízení celého fotovoltaického systému.

Bateriové úložiště

Bateriové úložiště umožňuje ukládat přebytečnou elektrickou energii vyrobenou během dne pro pozdější použití, například v noci nebo během zatažených dnů, kdy elektrárna příliš nevyrábí. Tím se zvyšuje energetická nezávislost domácnosti.

Rozvodná síť

Fotovoltaická elektrárna může být připojena k veřejné elektrické rozvodné síti. Je to nejčastější varianta, která se také vyplácí nejvíce. Hovoříme o tzv. hybridní fotovoltaické elektrárně.

Přebytečná energie, kterou domácnost nespotřebuje, může být odprodána zpět do sítě. My však koncipujeme naše systémy tak, aby domácnost dokázala spotřebovat většinu elektřiny, kterou si vyrobí. V praxi spíše nastává situace, kdy je potřeba po určitou část roku elektřinu dočerpávat ze sítě. Typicky v zimním období nebývá výroba z fotovoltaiky natolik silná, aby dokázala „utáhnout“ celý dům přes den a v noci. Proto dochází k dočerpávání energie ze sítě nejvíce v zimním období.

Jaké jsou hlavní výhody fotovoltaiky?

Jaká je návratnost investice do fotovoltaiky?

Jednoduše nelze říct, za jakou dobu se vaše investice do fotovoltaické elektrárny vrátí. Návratnost se odvíjí především od tarifu distributora a inflace.

Pokud je například fotovoltaika o výkonu 9,9 kWp a baterie o velikosti 12 kWh za cenu 295 000 Kč (po dotaci) a cena od distributora je nižší, okolo 2 Kč/kWh nastane přibližná návratnost za 15 let, naopak při vyšší ceně 5 Kč/kWh přichází návratnost systému okolo 6 let.

Přemýšlíte o pořízení fotovoltaiky a nevíte, kde začít? Neváhejte se obrátit na firmu Energie ze slunce s.r.o., která vám připraví cenovou kalkulaci za realizaci, zjistí návratnost na základě vašeho tarifu a pomůže s případnými dotacemi.

Přečtěte si další články

Solar Technician Installing Solar Panel

Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny? Na co se připravit před příjezdem instalační společnosti?

Úvodní krok je výběr instalační firmy. Můžete zvolit buď velkou společnost, u které ale můžete očekávat spíše tzv. balíkové řešení. Co to znamená? Vaše požadavky ...
Zobrazit více →
solar, roof, solar energy

Proč si zvolit pro instalaci fotovoltaické elektrárny malou lokální firmu?

Fotovoltaické elektrárny jsou v současné době stále populárnějším způsobem výroby elektřiny. Jedná se totiž o výhodnou investici, díky které může takřka každý rodinný dům získat vlastní ...
Zobrazit více →
KONZULTACEZDARMA

Zanechte nám na sebe kontakt nebo zavolejte na
+420 792 755 913